ترخیص کالا از گمرک چیست؟

ترخیص کالا

ترخیص کالا از گمرک چیست؟

بازرگانانی که قصد تجارت جهانی دارند و می­خواهند اقدام به واردات و صادرات کالا کنند باید در مورد ترخیص کالا و چگونگی انجام آن اطلاعاتی داشته باشند. ترخیص کالا به مجموعه­ای از مراحل گفته می­شود که کالا برای ورود به یک کشور و یا خروج از آن باید طی کند تا مورد تایید قانونی یک کشور قرار گیرد. این مراحل توسط صاحب کالا و یا نماینده قانونی او انجام می­گیرد. ما در این مقاله تمامی این مراحل را برایتان شرح میدهیم.

مراحلی که برای ترخیص‌کالا باید انجام شود

صاحب کالا برای اینکه بتواند کالای خود را ترخیص کند و از گمرک عبور دهد باید مراحل ترخیص کالا را پشت سر بگذارد. این مراحل عبارت‌اند از:

  • ورود به سامانهEPL و ثبت اظهار

اظهار به معنی بازرسی، بررسی و دیدن کالا توسط مأمورین گمرکی است. ثبت اظهار نخستین قدم برای ثبت سفارش و ترخیص کالا است. برای ثبت اظهار بازرگان و یا نماینده قانونی آن باید وارد سامانه EPL  شود و اظهارنامه را تکمیل کند. برای اینکه بتوانید با موفقیت در سامانه ثبت‌نام کنید باید اطلاعات کاملی از هویت صاحب کالا و مشخصات کالا را در سامانه ثبت کنید. هنگامی که تمامی اطلاعات خواسته شده در سامانه وارد شد سامانه برای بار دوم اطلاعات را نمایش می­دهد تا در صورت هرگونه مغایرت با واقعیت توسط فرد اصلاح شود و خطایی رخ ندهد.

بازرگانان برای ترخیص کالا نیاز دارند که  اظهارنامه گمرکی را ارائه دهند. برای تکمیل این اظهارنامه باید دقت شود که اطلاعات دقیق و کاملی از کالا ثبت شود. زیرا ممکن است در طی مراحل ترخیص کالا به دلیل مغایرت بین کالا و اطلاعات وارد شده در سامانه مشکلی برای ترخیص کالا به وجود آید. پس از تکمیل اظهارنامه، سامانه EPL یک شماره سریال و یک شماره عطف در اختیار شما قرار می­دهد که بهتر است از آن پرینت بگیرید. زیرا برای تکمیل مراحل ترخیص به آن نیاز دارید. شما برای اظهار کالا در گمرک به یک سری مدارک نیاز دارید.

سامانه EPL به صورت آنلاین

  • مرحله احراز هویت

پس از اینکه کلیه مدارک لازم را به گمرک تحویل دادید مرحله بعد باید این مدارک بررسی و تأیید شود. پس از تأیید مدارک یک شماره ثبت یا کوتاژ تحویل صاحب کالا می­شود. این شماره به معنای آن است که اظهارنامه واردات و یا صادرات کالا با موفقیت ثبت و مهر گردید.

  • مرحله بررسی و ارزیابی کالا

هنگام کنترل کالا جهت ترخیص، کالا برای ارزیابی وارد یکی از سه مسیر سبز، زرد و یا قرمز می‌شود.

اگر کالا وارد مسیر زرد و قرمز شود، باید کالا به طور دقیق توسط بازرسان و کارشناسان مسئول در اداره گمرک مورد بررسی قرار بگیرد و با اسناد ارائه شده توسط صاحب کالا مطابقت داده شود تا هیچ‌گونه مغایرتی نداشته باشد. در طی این مسیر ارزش اظهاری،  سوابق گمرکی کالا و … در بخش دایره ارزش مورد بررسی مجدد قرار می‌گیرد. اگر کالای شما در مسیر سبز قرار گیرد نیازی به ارزیابی و کارشناسی ارزش وجود ندارد. در این مسیر هزینه­های تعیین شده مستقیماً  توسط صاحب کالا پرداخت می­شود و سپس صاحب کالا مستقیماً برای کنترل تعرفه به واحد صندوق ارجاع داده می­شود.

  • دریافت مجوز­های لازم

برای آزادسازی و ترخیص کالا اخذ گواهی‌نامه‌های تعیین شده توسط کارشناسان برای کالاها لازم و ضروری است. حال اگر کالایی که قصد ترخیص آن را دارید در زمره کالاهای خاص و ویژه باشد تعداد گواهی‌نامه‌های بیشتری برای ترخیص نیاز دارد. گواهی‌نامه‌هایی از قبیل استاندارد، بهداشت، مخابرات، قرنطینه، انرژی اتمی تجهیزات پزشکی، جهاد، وزارت راه، مالیات و … از جمله مجوزهایی هستند که برای ترخیص کالا موردنیاز است.

کنترل تعرفه گمرکی توسط کارشناسان گمرک

  • کنترل تعرفه و مطابقت با کالا توسط کارشناس

در این مرحله کارشناسان به بررسی تعرفه و مطابقت آن با اسنادی که در اختیار سازمان گمرک قرار گرفته می­پردازند. همچنین کارشناسان دوباره مجوزهایی که در مرحله قبل توسط صاحب کالا اخذ شده را بررسی کرده و با کالا مطابقت می­دهند. درصورتی‌که کارشناسان مغایرتی نیابند مجوزها را امضا و تأیید می­کنند.

  • واحد صندوق و دریافت سند ترخیص

پس از کلیه بررسی‌ها توسط کارشناسان و تأیید نهایی گمرک صاحب کالا باید هزینه­ای را به‌صورت نقدی به سازمان گمرک پرداخت کند. سپس فیش این پرداخت هزینه را به سازمان گمرک تحویل می‌دهد. سازمان گمرک پس از دریافت فیش پرداختی صاحب کالا اقدام به صدور پروانه سبز برای صاحب کالا می­کند. مجوز پروانه سبز از مدارک موردنیاز برای ترخیص کالا از گمرک است. البته لازم به ذکر است که در حال حاضر مجوز پروانه سبز به‌صورت فیزیکی صادر نمی­شود و شما می­توانید به‌صورت آنلاین استعلام این مجوز را بگیرید.

  • هزینه ­های انبارداری و اجازه گرفتن برای بارگیری

گام بعدی برای ترخیص کالا پس از دریافت مجوز پروانه سبز از گمرک، تسویه‌حساب کردن صاحب کالا با شرکت حمل‌ونقل است. مجوز بارگیری کالا از انبار گمرک زمانی صادر می­شود که کلیه هزینه­های مربوط به نگهداری و جابه‌جایی کالا در انبار پرداخت شود. هزینه­هایی از قبیل تخلیه و بارگیری، مدت‌زمان رسوب کالا در انبار سازمان گمرک و همچنین بیمه و غیره که در همه گمرک­ها وجود دارد باید توسط صاحب کالا تسویه شود.

کنترل تعرفه گمرکی

  • خارج‌شدن کالا از گمرک

در آخرین مرحله برای ترخیص کالا،  انباردار بیجک انبار را برای صاحب کالا صادر می­کند. انباردار پس از مشاهده مجوز پروانه سبز و مهر درب خروج اقدام به صدور بیجک انبار می­کند و اجازه ورود وسیله نقلیه صاحب کالا را برای بارگیری کالا می‌دهد. برای داشتن مهر درب خروج باید مجوز پروانه سبز را به درب خروج ارائه دهید. پس از احراز هویت شما و استعلام بدهی ماده هفت در سامانه توسط مسئولین ذی‌ربط رسید الکترونیکی شما مهر می­شود.

در این مقاله مطالبی در مورد ترخیص کالا و مراحل مختلفی که باید پشت سر بگذارید تا با موفقیت کالای خود را ترخیص کنید گفته شد. امیدواریم که این اطلاعات برایتان مفید بوده و به شما در جهت ترخیص کالا از گمرک کمک کند.

 

[web_stories title=”true” excerpt=”false” author=”false” date=”false” archive_link=”true” archive_link_label=”ترخیص کالا از گمرک” circle_size=”150″ sharp_corners=”false” image_alignment=”left” number_of_columns=”1″ number_of_stories=”5″ order=”DESC” orderby=”post_title” view=”circles” /]

 

 

 

مقاله را به اشتراک بگذارید

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *