حمل هوایی

حمل هوایی

همه چیز درباره حمل هوایی 

 یکی از روش های حمل و نقل که بی شک از سریع ترین روش های حمل و نقل به حساب می‌آید، حمل هوایی است. از اینرو شرکت بازرگانی کالابر مهر آئین بکر(KMB Trade) که در حوزه واردات و صادرات کالا فعالیت می کند خدماتی نظیر کارگو و door to door را به بازرگانانی که قصد استفاده از روش حمل هوایی برای جابجایی کالاهای خود دارند ارائه می دهد.  در روش حمل هوایی افراد می توانند کالاهای خود را که ارزشمند، مهم و خطرناک هستند را با سرعت بالا جابه جا کنند.  این روش حمل و نقل از هواپیماهای باربری و یا بیزینسی استفاده می شود. روش حمل هوایی شامل خدمات مختلفی مانند حمل بار سنگین هوایی، حمل مایعات، حمل انواع باطری، حمل کالاهای خطرناک، سرویس حمل اسناد و خدمات door in door است. به طور کلی در روش حمل هوایی سه روش حمل و نقل وجود دارد که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند. پرواز چارتر ، پرواز سیستمی و پرواز بازرگانی از انواع روش های حمل هوایی هستند.

پرواز بازرگانی  و انواع آن

پرواز بازرگانی یکی از روش های حمل هوایی است که  تنها برای جابجایی کالاها مورد استفاده قرار می گیرد. این روش حمل به دو صورت فریت و کارگو صورت می گیرد. هر دو روش  ویژگی ها و قوانین خاصی برای خود دارد. پرواز بازرگانی برای تاجرانی که در حوزه واردات و یا صادرات دارو ،مواد خوراکی و یا کالاهایی که باید هرچه سریعتر جابجا شوند و به بازار فروش برسند فعالیت می کنند بسیار شناخته شده است. زیرا یکی از مسائل مهمی که می‌تواند در هزینه واردات و صادرات کالا تاثیر بسیار زیادی داشته باشد هزینه حمل و نقل کالا است؛ بنابراین بازرگانانی که حتماً برای جابجایی کالاهای خود باید از روش حمل و نقل هوایی استفاده کنند باید با این روش و ویژگی های آن به خوبی آشنا باشند. روش فریت و کارگو در پرواز بازرگانی تفاوت هایی باهم دارند اکنون ما هر یک را برایتان شرح می دهیم.

  1. روش فریت

شباهت روش فریت و روش کارگو این است  که هر دو روش برای جابجایی کالا به کار گرفته می شود. اما کالاهایی که با استفاده از روش فریت جابجا می شوند ماهیت تجاری ندارند. روش فریت برای جابجایی کالاهایی کاربرد دارد که هدف آن ها از جابجایی تجارت و یا کسب سود نیست در واقع کالاهایی که با این روش جابه جا می شوند  شخصی هستند. برای مثال هنگامی که شخصی قصد مهاجرت داشته باشد بار ها و کالاهای خود را با استفاده از روش فریت جابجا می کند. 

  1. روش کارگو

 کارگو  یک روش حمل هوایی است که کالاها از طریق هواپیماهای غول پیکر غیر مسافربری حمل می شوند و معمولا تجار برای جابجایی کالاهای خود از آن بهره می برند. در واقع روش کارگو ماهیتی تجاری دارد.

  عوامل مختلفی در تعیین هزینه کارگو موثر هستند. اکنون هر یک از آنها را برایتان شرح می دهیم.

  • فاصله هوایی مبدا تا مقصد  

یکی از عوامل تعیین کننده میزان هزینه کارگاه هوایی میان مبدا و مقصد است بدیهی است که هرچه این این فاصله طولانی تر باشد هزینه کارگو بیشتر است.

  • نوع کالا

یکی دیگر از عوامل موثری که می تواند در تعیین میزان هزینه کارگو موثر باشد، نوع کالایی است که قرار است با روش کارگو جابه جا شود. برای مثال کالاهایی که برای جابجایی نیاز به یک حمل تخصصی دارند و ممکن است جابجایی و ضربه به آنها آسیب برساند هزینه بیشتری برای کارگو دارند.

  • قوانین خاص کشور ها در این حوزه

قوانین که در خصوص مالیات و یا تعرفه  کارگو در نظر گرفته می شود می تواند تاثیر مستقیم بر روی هزینه کارگو در آن کشور داشته باشد.تنها در برخی کشورها هزینه مالیات کارگو بسته به نوع کالا متفاوت است. بدیهی است که افزایش مالیات و تعرفه کارگو باعث افزایش هزینه کارگو می شود.

  • شرکت های هواپیمایی

شرکت های هواپیمایی  هر یک نرخ خاصی برای انجام خدمات کارگو خود در نظر گرفته اند بدیهی است که شرکت های مشهور تر نرخ بالاتری نسبت به شرکت های کوچک تر دارند.