واردات کالا از چین به ایران

واردات کالا از چین به ایران

واردات کالا از چین به ایران

چین کشوری است پهناور با جمعیتی بسیار زیاد که در سال های اخیر توانسته رشد بی سابقه ای را در اقتصاد خود تجربه کند. این رشد اقتصادی بیشتر مدیون تولیدات عظیم و حجیمی است که چین در همه زمینه ها انجام می دهد. چین با تولیدات عظیم خود توانسته بسیاری از بازار های بزرگ دنیا را در اختیار بگیرد و به یکی از مهمترین تامین کنندگان جهانی کالاها تبدیل شود. نفوذ چین به بازار های جهانی به حدی است که در تمام بازار های مطرح دنیا شما ردپای کالاهای چینی را خواهید دید. حتی کشور آمریکا که رقابت تنگاتنگی در زمینه اقتصاد با چینی ها دارد و خود یکی از غول های تولیدات کالا است نیز اقدام به واردات کالا از چین می کند. زیرا کالاهای چینی ویژگی هایی دارد که واردات آن سود خوبی برای بازرگانان دارد. از اینرو  بازرگانان زیادی به جهت رفع نیاز های داخل کشور خود و کسب سود تمایل به خرید اجناس چینی و واردات آن به کشور خود دارند. بازرگانان ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای کسب سود و رفع نیاز بازار ایران اقدام به واردات کالا از چین می کنند. مردم چین از سال های خیلی دور با ایرانیان روابط تجاری خوبی داشتند که همچنان نیز ادامه دارد. سالانه حجم عظیمی از کالاها از چین به ایران وارد می شود. بسیاری از این کالا ها برای رفع نیاز بازار داخل مناسب است. اما بسیاری دیگر هستند که صرفا جهت سوداوری توسط بازرگانان وارد کشور می شوند و واردات آن ها واقعا الزامی نیست و  واردات این محصولات به تولیدات داخلی آسیب می زند. اما کالاهای چینی چه ویژگی هایی دارد که بازرگانان را به طمع کسب سود زیاد به سمت واردات آن سوق می دهد؟

هزینه های واردات کالا از چین

چرا بازرگانان چین را برای واردات انتخاب می کنند؟

همانطور که گفتیم بازرگانان زیادی تمایل به واردات کالا از چین دارند. این انتخاب دلایل بسیاری دارد که اکنون به هر کدام اشاره کرده و آن را توضیح می دهیم.

 • ارزان بودن کالاهای چینی برای واردات کالا از چین به ایران

یکی از دلایل مهم واردات کالا از چین ارزان بودن کالاهای چینی است. ارزان بودن کالاهای چینی به حدی است که بازرگانان پس از پرداخت هزینه های واردات که به افزایش قیمت تمام شده کالای وارداتی می انجامد.

باز هم در رقابت برای فروش کالاها موفق تر از کالاهای تولید داخل عمل می کنند و این به دلیل ارزان بودن کالاهای وارداتی نسبت به کالاهای تولید داخل است. از دلایل مهم ارزان بودن کالا در چین می توان به فراوانی نیروی کار اشاره کرد که منجر به کاهش دستمزد ها در این کشور می شود. همانطور که می دانید یکی از هزینه های مهم تولید که در تعیین قیمت نهایی کالا موثر است هزینه دستمزد است؛ بنابراین کاهش هزینه دستمزد ارتباط مستقیم و موثری در کاهش بهای کالا دارد. از دیگر دلایل ارزان بودن کالا در چین این است که هزینه مواد اولیه به دلیل دسترسی آسان به این مواد و غنی بودن کشور چین از لحاظ مواد اولیه،  بسیار پایین است.

 • توانایی سفارشی کردن تولیدات برای واردات کالا از چین

تولید کنندگان چینی این امکان را برای بازرگانان فراهم کرده اند که کالاهای تولیدی خود را متناسب با خواست خریدار و حتی با برند خریدار تولید کنند.  این موضوع می تواند مزیتی برای تولیدات چینی باشد. برای مثال چین بنا بر سفارش بازرگانان ایرانی با پارچه مرغوب اما ارزان به تولید چادر مشکی می پردازد درحالی که چادر مشکی اصلا در چین به دلیل دین متفاوت آن ها با ما ایرانی ها هیچ تقاضایی ندارد و چینی ها این کالا را فقط برای بازرگانان ایرانی تولید می کنند.

 • تحریم ها و قطع رابطه تجاری با کشور های دیگر برای واردات کالا از چین

یکی از عواملی که حجم واردات ایران از چین را افزایش داده است وجود تحریم های خصمانه علیه ایران است. این تحریم ها باعث شده است که روابط تجاری ایران با بسیاری از کشور ها قطع شود. کشور های زیادی از ترس اینکه با پیروی نکردن از تحریم ها دچار عواقب نا خوشایندی شوند که از طرف آمریکا به آن ها تحمیل می شود با ایران قطع رابطه کردند. اما کشور چین بدون توجه به تحریم ها روابط دوستانه خود را مانند گذشته با ایران حفظ کرده است

 • کیفیت مناسب کالاهای چینی

پیشرفت اقتصاد چین باعث شد که جدیدترین تکنولوژی تولید از طرق مختلف وارد این کشور شود. استفاده از تکنولوژی های بروز و ماشین آلات تولیدی جدید و مدرن باعث شده است  که کیفیت تولیدات چینی افزایش یابد و به دنبال آن ضایعات حاصل از تولید نیز کاهش یابد. افزایش کیفیت در کالاهای چینی خود عاملی شد تا چین بتواند بیشتر و پر قدرت تر  به بازارهای جهانی وارد شود.

 

هزینه واردات پارچه از چین

پرسود ترین کالاها برای واردات از چین

کالاهایی می توانند به عنوان کالاهای پرسود برای واردات شناخته شوند که دو ویژگی مهم را داشته باشند. هر دو این ویژگی ها می تواند نقش مهمی در سوداوری کالای وارداتی داشته باشد. تقاضای زیاد برای خرید یک کالا، یکی از ویژگی های کالاهای پرسود به حساب می آید. بازرگانان زمانی می توانند سود خوبی از واردات کالا داشته باشند که بتوانند با سرعت و به راحتی کالای وارداتی خود را به فروش رسانند. در غیر این صورت باید دائما هزینه انبار و نگهداری این کالاها را بپردازند. ویژگی دیگر کالاهای پرسود وارداتی این است که قیمت این کالاها در کشور مبدا بسیار ارزان باشد. به حدی که پس از انجام واردات و پرداخت هزینه های واردات که به افزایش بهای کالای وارداتی می انجامد باز هم بتواند فروش خوبی در داخل ایران را تجربه کند. با توجه به آنچه گفته شد برخی کالاها هستند که این دو ویژگی را دارند. این کالا ها عبارتند از:

 • موبایل و لوازم جانبی آن

 • کامپیوتر و لوازم جانبی آن

 • اسباب بازی ها

 • لوازم آشپزخانه

 • قطعات الکترونیکی

 • پوشاک و …

بازرگانی پرسود

هزینه های واردات کالا از چین به ایران

برای واردات کالا از چین بازرگانان باید هزینه هایی را بپردازند. عمده هزینه هایی که باید در این پروسه پرداخت شود عبارتند از:

 • هزینه خرید کالا از چین

 • هزینه مربوط به ثبت سفارش در سامانه وزارت صمت

 • هزینه استفاده از تخصیص ارز

 • هزینه های بررسی و تایید کالا

 • هزینه های مربوط به جابه جایی کالا در چین

 • هزینه حمل کالا تا ایران

 • هزینه های مربوط به ترخیص کالا و بیمه

 • هزینه های گمرکی کالا

 • هزینه های نگهداری و انبارداری

واردات پوشاک زنانه از چین

افزایش و یا کاهش هزینه واردات کالا از چین به ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلا نوع کالایی که برای واردات انتخاب می کنید می تواند بسیار زیاد در افزایش و یا کاهش هزینه واردات موثر باشد. اگر کالایی که برای واردات انتخاب کرده اید احتیاج به یک حمل و نقل تخصصی داشته باشد و یا از دسته کالاهایی باشد که نگهداری از آن باید در شرایط خاص و ویژه ای صورت پذیرد هزینه واردات شما افزایش میابد. از دیگر عواملی که می تواند بر افزایش و یا کاهش هزینه های واردات موثر باشد نحوه عبور از مراحل واردات است. اینکه شما چگونه با تامین کننده چینی معامله می کنید، تعهداتی را که در این معامله به عهده می گیرید، میزان تخفیف دریافتی از تولید کننده چینی و … می تواند در افزایش و کاهش هزینه ها موثر باشد.  همچنین انتخاب هایی که شما در این پروسه انجام می دهید مانند انتخاب روش حمل و نقل  می تواند تاثیر چشمگیری در افزایش و یا کاهش هزینه های واردات داشته باشد.

با توجه به آنچه درباره نحوه انجام واردات و تاثیر آن در افزایش و یا کاهش هزینه ها گفته شد به خوبی متوجه می شوید که نحوه صحیح واردات و انتخاب های درست در این پروسه می تواند در کاهش هزینه ها و افزایش سوداوری واردات موثر باشد. کسانی می توانند به خوبی و به طور صحیح  و با هزینه کم مراحل واردات را پشت سر گذارند که تجربه و آگاهی لازم از این پروسه را داشته باشند. اما بازرگانان تازه کاری که صرفا به دلیل داشتن سرمایه و بدون دانش و تجربه کافی می خواهند وارد این حوزه شوند باید بدانند که ورود آنها به تنهایی در این حوزه محکوم به شکست های مالی و  زیان های غیر مالی است. این بازرگانان باید برای اینکه بتوانند یک واردات پرسود را تجربه کنند با یک شرکت بازرگانی معتبر همکاری کنند.

مزایای همکاری بایک شرکت بازرگانی معتبر

همکاری با یک شرکت بازرگانی معتبر به حدی چشمگیر است که بسیاری از بازرگانان را مجاب می کند که بابت دریافت خدمات این شرکت ها هزینه پرداخت کنند. این مزایا شامل حال بازرگانانی می شود که در انتخاب شرکت بازرگانی که قصد همکاری با ان را دارند به دقت عمل کنند و بهترین شرکت بازرگانی را انتخاب کنند. همکاری با شرکت های کوچک و یا شرکت هایی که نتوانسته اند در این حوزه موفقیتی به دست آورند مزیتی برای بازرگانان ندارد. برخی از مزیت های همکاری با شرکت های بازرگانی معتبر و موفق عبارتند از:

ریسک تجارت

 • کاهش مخاطره تجارت خارجی

همه بازرگانان به خوبی می دانند که تجارت چه خارجی باشد و چه داخلی، ریسک و خطر خود را دارد. اما هنگامی که بتوان ترکیبی از تجربه ، تخصص و آگاهی را به عنوان  پشتوانه ای برای سرمایه بازرگانان بکار بست می توان خطر و ریسک تجارت خارجی را به شدت کاهش داد. همکاری بازرگانان با یک شرکت بازرگانی معتبر این مزیت را دارد که بازرگانان بتوانند از تجربه، تخصص و دانش کافی که در اختیار شرکت های بازرگانی است برای واردات خود بهره ببرند.

حواله ارز و تسویه کامل

 

 • خریدی ارزان و مقرون به صرفه

شرکت های بازرگانی به دلیل آشنایی با بهترین تامین کنندگان در هر حوزه می توانند بهترین آن ها را انتخاب کرده و یک خرید ارزان و مقرون به صرفه را برای بازرگانان به ارمغان آورند. همچنین آشنایی این شرکت ها با زبان تجارت چینی ها، قوانین تجاری این کشور و شرایط معامله با چینی ها می تواند باعث شود که بازرگانان خریدی مطمئن را با کمترین تعهدات انجام دهند.

 • کاهش هزینه های حمل و نقل

شرکت های بازرگانی معتبر با شرکت های حمل و نقل آشنایی کامل دارند. آنها می توانند بهترین انتخاب را در این حوزه برای جابه جایی کالای شما تا بندر و یا فرودگاه انجام دهند. این شرکت ها به خوبی می دانند باید چگونه عمل کنند و یا با کدام شرکت حمل همکاری کنند تا بتوانند با هزینه ای کمتر خدماتی بهتر و مطمئن تر در این حوزه دریافت کنند.  همچنین آن ها می دانند که اگر قصد استفاده از خدمات کارگو را دارید چگونه می توانید با هزینه ای کمتر با یک شرکت هوایی همکاری کنید تا از این خدمات بهره ببرید.

 • ترخیص سریع و کم هزینه کالا از گمرک

یکی از مزایایی که همکاری با شرکت های بازرگانی برای بازرگانان دارد،  این است که این شرکت ها می توانند با سرعت و با کمترین هزینه کالای بازرگانان را از گمرک ترخیص کنند. همانطور که می دانید ترخیص کالا نیازمند تجربه و اطلاع کامل از قوانین گمرکی است. اگر در ترخیص کالا به درستی عمل نشود ممکن است کالای وارداتی برای مدت طولانی پشت درهای گمرک اسیر شود. اما اگر در پروسه ترخیص کالا به درستی عمل شود می توان در این مرحله تخفیف های گمرکی و یا مالیاتی نیز دریافت کرد و هزینه واردات را کاهش داد. شرکت های بازرگانی ترخیص کارانی متبحر و آگاهی دارند که می توانند با تکیه بر دانش و تجربه خود کالای بازرگانان را باسرعت بالا و هزینه های کم از گمرک ترخیص کنند.

همکاری با یک شرکت بازرگانی

 • مشاوره های درست و راه گشا

یکی دیگر از مزایای همکاری با شرکت های بازرگانی این است که بازرگانان می توانند از مشاوره های تخصصی و راه گشای مشاورین این شرکت ها بهره ببرند. شرکت های بازرگانی مشاورینی دارند که به خوبی می توانند بازرگانان را برای انتخاب هایی که بر سر راه واردات قرار دارد راهنمایی کرده و به آنها کمک کنند تا وارداتی کم هزینه و پرسود را تجربه کنند.

شرکت بازرگانی مهر آیین بکر(KMB Trade) بهترین شرکت  در حوزه واردات و صادرات (واردات کالا از چین )

شرکت بازرگانی مهر آیین بکر(KMB Trade) یکی از موفق ترین شرکت ها در زمینه واردات و صادرات کالا است. کارنامه درخشانی که این شرکت در این حوزه از خود به نمایش گذاشته است اثبات کننده این مدعا است. شرکت بازرگانی مهر آیین بکر(KMB Trade) می تواند در خرید، حمل و نقل، کارگو ، ترخیص کالا و کلیه امور مرتبط به آن در چین و بسیاری دیگر از کشورها بازرگانان را یاری دهد. این شرکت با بکارگیری افراد متخصص و با تجربه در این زمینه توانسته رضایت بالای بازرگانانی که با این شرکت همکاری کرده اند را به ارمغان آورد.

 

 

[web_stories title=”true” excerpt=”false” author=”false” date=”false” archive_link=”true” archive_link_label=”” circle_size=”150″ sharp_corners=”false” image_alignment=”left” number_of_columns=”1″ number_of_stories=”5″ order=”DESC” orderby=”post_title” view=”circles” /]

 

مقاله را به اشتراک بگذارید

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *