واردات خط تولید از چین به ایران در سال 2022

واردات خط تولید از چین

واردات خط تولید از چین به ایران

واردات خط تولید از چین به ایران یکی از راهکارهایی است که می‌تواند خط تولیدی ارزان و مقرون به صرفه  با کیفیتی مناسب برای کسانی که قصد راه اندازی یک کارخانه را دارند تهیه کند. بسیاری از کارخانه داران ایرانی هستند که قصد دارند که خط تولید خود را گسترش دهند  و یا افرادی هستند که قصد راه اندازی یک کارخانه را دارند و در جستجوی یک خط تولید ارزان و مقرون به صرفه هستند. واردات خط تولید برای این افراد می‌تواند سود خوبی نصیب بازرگانان ایرانی کند. واردات خط تولید به ایران در واقع واردات تکنولوژی به ایران است که می‌تواند در افزایش کیفیت محصولات تولیدی توسط ایران بسیار موثرباشد. چین کشوری است که در سال‌های اخیر رشد بی‌سابقه‌ای را در اقتصاد خود تجربه کرده است. این روند باعث شده تا تکنولوژی ساخت محصولات این کشور افزایش یابد.  با توجه به نیروی کار فراوانی که چین در اختیار دارد این کشور محصولاتی ‌ ارزان تر و مقرون به صرفه تر از سایر کشورها تولید می کند.  اگرچه کشورهای صاحب نام زیادی وجود دارند که تبحر و سابقه فراوانی در تولید و صادرات خط تولید به سایر کشورها را دارند.  اما واردات خط تولید از چین برای بازرگانان ایرانی سودمندتر است. زیرا در واردات محصولات به داخل کشور تنها کیفیت و قیمت محصولات برای بازرگانان مهم نیست. فاکتور های زیاد دیگری نیز وجود دارند که می‌تواند در سود واردات موثر باشد.  یکی از آنها قوانین موجود برای واردات از کشورهای مختلف است. تحریم‌های خصمانه ای که در سال‌های اخیر گریبان‌گیر کشور ما شده است به ایرانیان اجازه تجارت آزاد با کشورهای دیگر را به این راحتی نمی دهد. شرکت ها و کشورهای دیگر دنیا تجارت و رابطه خود را با ایران و شرکت های ایرانی از ترس مواجه شدن با عواقب این کار قطع کرده اند. از این رو ایرانیان نمی توانند برای واردات از هر کشوری اقدام کنند. چین  کشوری است که با وجود تحریم‌های خصمانه علیه ایران روابط تجاری و دوستانه خود را همچنان با ایران حفظ کرده است. به همین دلیل بازرگانان ایرانی ترجیح می دهند که به واردات خط تولید از چین اقدام کنند.

انتخاب یک فروشنده و یا تامین کننده

مراحل واردات خط تولید از چین

بازرگانان ایرانی برای واردات خط تولید از چین باید مراحلی را پشت سر گذارند. هر چه بازرگانان در این مراحل را با سرعت بالاتر و هزینه کمتر  پشت سر گذارند سود حاصل از واردات آن ها افزایش میابد. ما در این مقاله هر یک از این مراحل را برایتان شرح می دهیم.

  • جستجو برای یافتن تولید کننده و تامین کننده مناسب

پس از اینکه بازرگانان تصمیم به واردات خط تولید از چین گرفتند باید در جستجوی  یک تولیدکننده مناسب چینی باشند. بازرگانان برای جستجوی یک تولید کننده مناسب باید بی نهایت دقت کنند و تنها به خاطر قیمت پایینی که  تولیدکنندگان چینی  ارائه می دهند به آن ها اعتماد نکنند.  زیرا در این راه کلاهبرداری ‌های بسیار گسترده‌ای انجام می گیرد؛ بنابراین  بهترین توصیه به بازرگانان این است که پیش از اینکه اقدام به بستن قرارداد با هر تولید کننده چینی کنید، ابتدا باید صحت و اعتبار تولید کننده  را از راه های گوناگون بررسی کنید.

تولیدکننده چینی

  • مذاکره با تولیدکننده چینی

پس از اینکه بازرگانان توانستند بهترین تولیدکننده چینی را  پیدا کنند، نوبت به مذاکره با تولید کننده چینی است.  هنگام مذاکره با تولید کننده چینی بازرگانان باید به گونه ای عمل کنند تا  بتوانند  خدمات پس از فروش را از تولید کننده چینی دریافت کنند. بازرگانان باید در این مرحله بسیار هوشمندانه عمل کنند زیرا تولید کنندگان چینی بسیار زیرک هستند و سعی می‌کنند که بیشتر تعهدات را بر روی دوش بازرگانان بیندازند؛ بنابراین از قبول تعهدات زیاد در این زمینه خودداری می کنند. پس از این که بازرگانان توانستند بر سر موضوعات مختلف با تولید کننده چینی توافق کنند باید تقاضای پروفرما از طرف بازرگان صورت گیرد. پس از تایید پروفرما توسط بازرگان،  قراردادی بین بازرگان و تولیدکننده چینی امضا  می شود.  ذکر این نکته ضروری است که تنها قراردادی که از طریق ایمیل همراه با امضای الکترونیکی برای بازرگان ارسال می شود قابل استناد است.

  • دریافت پروفرما یا پیش فاکتور از طرف چینی

پس از انجام مذاکرات و تعیین تعهدات طرفین نوبت به درخواست پروفرما از تولید کننده چینی است. پروفرما سندی است که اطلاعات مهمی در مورد معامله صورت گرفته و کالای خریداری شده بین طرف ایرانی و طرف چینی در آن درج می شود. اطلاعاتی از قبیل: نام و آدرس تولید کننده، نام و آدرس خریدار، ویژگی های محصول تولیدی مانند تعداد، قیمت و …،اینکوترمز انتخابی، تعهدات طرفین در معامله و … در پروفرما درج خواهد شد. بازرگانان باید به دقت پروفرمای ارسالی از طرف تولید کننده را مطالعه کرده و سپس آن را تایید کنند؛ زیرا در صورتی که پروفرما را تایید کنند و بعد از آن پی ببرند که تعهدات تولید کننده چینی مندرج در پروفرما کمتر از میزان توافقات است، حق هیچگونه اعتراضی را ندارند.

بستن قرارداد خرید و واردات خط تولید از چین

  • بستن قرارداد خرید و واردات خط تولید از چین

پس از اینکه پروفرما توسط بازرگان تایید شد قراردادی بین بازرگان و طرف چینی تنظیم و امضا می شود. این قرارداد توسط تولید کننده چینی تنظیم شده و به همراه امضای الکترونیکی برای ایمیل بازرگان ارسال می شود. موارد مندرج در پروفرما همگی در قرارداد نیز وجود دارد.

  • بررسی کالا پیش از بارگیری و واردات خط تولید از چین

پس از اینکه محصول تولیدی آماده تحویل شد بازرگان و یا نماینده قانونی آن باید اقدام به بررسی کالا بکند. دلیل این کار حصول اطمینان از انجام تعهدات تولید کننده چینی است. بررسی و کنترل کیفیت کالای تولید شده یک کار تخصصی است که نیاز به دانش و تجربه کافی دارد. بازرگانان در این مرحله با شرکت‌های چینی که در این حوزه فعالیت می کنند همکاری می کنند. آشکار است که  کنترل کیفیت خط تولید بسیار پیچیده تر و سخت تر از کالاهای معمولی است؛ بنابراین بازرگانان برای کنترل کیفیت خط تولید نمی توانند به هر شرکتی اعتماد کنند. آن ها باید با شرکت‌های چینی همکاری کنند که مهارت لازم برای این کار را دارند.

ارز نیمایی

  • حواله مبلغ قرارداد برای تولیدکننده چینی و واردات خط تولید از چین

در صورتی که کیفیت کالا توسط بازرسان و کارشناسان تایید شد مبلغ قرارداد برای تولید کننده چینی به یوان و یا یورو حواله خواهد شد. این کار از طریق صرافی ها صورت می گیرد. پروسه حواله ارزی برای تولید کننده چینی معمولاً حدود 48 ساعت طول می کشد. پس از اینکه تولید کننده چینی مبلغ قرارداد را دریافت کرد کالا جهت انتقال به بندر و یا فرودگاه بارگیری می شود .

  • حمل و نقل کالا از چین به ایران و واردات خط تولید از چین

یکی از مراحل مهم و هزینه بر  واردات کالا از چین، حمل و نقل کالا از چین به ایران است. در صورتی که برای حمل و نقل کالا از چین به ایران از روش مناسبی استفاده شود که متناسب با نوع کالا باشد  هزینه پایینی داشته باشد، می توان سود حاصل از واردات را افزایش داد.  همانطور که گفته شد روش انتخابی باید مناسب کالای وارداتی باشد برای مثال برای حمل و نقل کالاهایی که تاریخ انقضا دارند و باید هرچه سریعتر وارد بازار شوند نمی توان از روش حمل و نقل دریایی استفاده کرد؛ زیرا در این روش زمان زیادی طول می‌کشد که کالا به ایران برسد و ممکن است که در این زمان تاریخ انقضای کالا تمام شود و کالا فاسد و غیر قابل استفاده شود. برای حمل و نقل این نوع از کالاها معمولا از روش حمل هوایی استفاده می شود تا کالا زودتر به بازار وارد شود؛ بنابراین هزینه حمل و نقل تنها موضوع مورد توجه در انتخاب روش حمل و نقل نیست. بیشتر کالاهای وارداتی از چین به ایران از طریق حمل و نقل دریایی ارسال می شود. اما بازرگانان برای ارسال کالای خود از چین به  ایران می توانند از هر روشی استفاده کنند.

واردات پلاسکو از چین

  • ترخیص کالا از گمرک و واردات خط تولید از چین

ترخیص کالا از گمرک یک کار بسیار تخصصی است که نیازمند تجربه و دانش این کار است.  برای ترخیص کالا از گمرک  نیاز به مجوز های لازم از سازمان های مربوطه است. تمام کالاهایی که از گمرک عبور می کنند باید مجوز استاندارد را داشته باشند. اما برخی از کالاها هستند که علاوه بر مجوز استاندارد نیاز به مجوز های دیگری نیز دارند. کالا هایی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی،  خوراکی ها،  داروها و…  که ارتباط مستقیمی با سلامتی انسان دارد از این دسته از کالاها هستند. بازرگانانی که قصد دارند کالای خود را بدون زحمت و دردسر و با کمترین هزینه و بیشترین سرعت از گمرک ترخیص کنند باید کار ترخیص کالای خود را به ترخیص کاران ماهر و با تجربه ای که در این حوزه فعالیت می کنند بسپارند. ترخیص کاران ماهری که در این حوزه فعالیت می کنند به خوبی از قوانین گمرکی و مالیاتی مطلع هستند. این ترخیص کاران می‌دانند که باید چگونه عمل کنند تا کالایی که قصد ترخیص  آن از گمرک را دارند بتواند تخفیف مالیاتی و یا معافیت گمرکی دریافت کند. بدین سان ترخیص کاران هزینه واردات را کاهش می دهند.

چالش های واردات خط تولید از چین به ایران

بازرگانان برای واردات خط تولید از چین به ایران با چالش هایی روبرو هستند که می تواند سود حاصل از واردات را کاهش و یا افزایش دهد.

یکی از چالش هایی که بازرگانان برای واردات خط تولید از چین به ایران با آن مواجه هستند، حمل و نقل سخت و پرهزینه این محصولات است.  اگر بازرگان بخواهند خودشان کارهای مربوط به حمل و نقل را انجام دهند این کار بسیار پر هزینه، زمان بر ،سخت و مشکل خواهد بود،.  اما همکاری با یک شرکت بازرگانی معتبر که بتواند در این زمینه به بازرگانان ایرانی خدمات خوبی ارائه دهد می تواند راه گشای این چالشی که بازرگانان با آن  مواجه هستند باشد.

چالش دیگری که در این زمینه بازرگانان با آن مواجه هستند منبع یابی است. بازرگانان باید بتوانند تولید کنندگانی را پیدا کنند که خط تولیدی با کیفیت تولید کند. کنترل کیفیت برای تشخیص کیفیت خط تولید نیز از دیگر چالش های واردات خط تولید است؛ زیرا کنترل کیفیت خط تولید کاری بسیار تخصصی است که از عهده هر کسی بر نمی آید. شرکت های بازرگانی معتبر که در این عرصه فعالیت می کنند تجربه و شناخت خوبی از تولیدکنندگان معتبر چینی که کالای باکیفیت تولید می‌کند دارند. آنها می توانند در انتخاب بهترین تولیدکننده کمک موثری به بازرگانان کنند. همچنین این شرکت ها افراد متخصص و کارشناسان ماهری در اختیار دارند که می توانند در کنترل کیفیت خط تولید  چینی بسیار موفق عمل کنند.

یکی دیگر از چالش های این حوزه برای بازرگانان این است که بتوانند تولید کنندگان چینی را متعهد به انجام خدمات پس از فروش کنند. این کار به این دلیل است که اگر پس از واردات خط تولید، مشکلی برای خط تولید به وجود آمد،  تولیدکنندگان چینی بدون دریافت هیچ گونه هزینه ای  اقدام به تعمیر خط تولید کنند. تنها کسانی موفق می شوند که این خدمات را از تولیدکنندگان چینی دریافت کنند که با زبان تجارت چینی ها آشنا باشند.

چینی ها مردم زیرکی هستند که به این راحتی تعهدات زیادی را در معاملات بر عهده نمی گیرند. آشنایی شرکت های بازرگانی با زبان تجارت چینی ها و داشتن تجربه در این زمینه می‌تواند راه گشای این چالش باشد. این شرکت ها می توانند منبع یابی درستی انجام دهند و با مذاکرات درست خود با چینی ها اقدام به خرید خط تولید  به همراه خدمات پس از فروش آن کنند.

از چالش‌های دیگری که بر سر راه  بازرگانانی که اقدام به واردات خط تولید از چین می کنند وجود دارد،  می توان به ترخیص زمان بر و پرهزینه خطوط تولید اشاره کرد.  بهترین راه حل برای عبور از این چالش  بزرگ و پیچیده استفاده  از خدمات ترخیص کالا  که توسط شرکت های بازرگانی معتبری که در حوزه واردات و صادرات فعالیت می کنند ارائه می شود است. شرکت های بازرگانی معتبر، ترخیص کاران  ماهری در اختیار دارند که می توانند با تکیه بر تخصص و تجربه خود با حداقل هزینه ها و حداکثر سرعت خط تولید وارداتی را از گمرک عبور دهند.

مراحل واردات کالا از چین

بهترین شرکت بازرگانی برای عبور از چالش های واردات خط تولید از چین

شرکت بازرگانی مهر آیین بکر(KMB Trade) بهترین شرکت بازرگانی است که بازرگانان می توانند با همکاری با آن چالش های پیش رو در واردات خط تولید را پشت سر بگذارند. کارنامه موفق و درخشان این شرکت و همچنین رضایت بازرگانانی که با این شرکت همکاری کرده اند اثبات کننده این مدعا است.  این شرکت با ارائه خدماتی از قبیل خرید،  حمل و نقل، کارگو، ترخیص کالا و کلیه امور مرتبط به آن می تواند بازرگانان را در واردات و صادرات یاری دهد.  شرکت بازرگانی مهر آیین بکر(KMB Trade) با به کارگیری افراد متخصص و با تجربه در زمینه واردات و صادرات توانایی ارائه مشاوره های تخصصی و موثر در زمینه واردات کالا از چین و سایر کشور های دنیا به ایران را دارد. بازرگانان می توانند با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه این شرکت، وارداتی راحت و پرسود را تجربه کنند.

 

[web_stories title=”true” excerpt=”false” author=”false” date=”false” archive_link=”true” archive_link_label=”” circle_size=”150″ sharp_corners=”false” image_alignment=”left” number_of_columns=”1″ number_of_stories=”5″ order=”DESC” orderby=”post_title” view=”circles” /]
مقاله را به اشتراک بگذارید

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *