ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

3

بندرعباس یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بنادر اقتصادی و تجاری ایران است که هر تاجری باید با شرایط ترخیص کالا از این بندر آشنا باشد. موقعیت ویژه آن در زمینه تجارت بین الملل باعث شده است که بسیاری از تجار داخلی و حتی تاجران خارجی تمایل داشته باشند که محموله‌های خود را در این منطقه بارگیری کنند‌. از همین جهت آشنایی با مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید برای شروع فعالیت تجاری از آن آگاه باشید. در این مطلب تمام سعی خود را می‌کنیم تا شما را با شرایط ترخیص کالا و سایر آیتم‌های ضروری در تجارت بین‌الملل در این منطقه ویژه آشنا کنیم. پس حتما تا انتها ما را همراهی بفرمایید.

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس چه شرایطی دارد؟

ترخیص کالا از بندرعباس دارای شرایط و مقررات ویژه‌ای است که هر تاجر بین المللی باید از آنها اطلاع داشته باشد. به طور کلی برخی از مهم‌ترین شرایط عمومی جهت ترخیص کالا از گمرک بندرعباس عبارتند از:

• ارائه اطلاعات و مدارک لازم:

برای آزاد کردن محموله در گمرک بندرعباس حتماً باید مدارک مورد نیاز را از قبل آماده کنید و اگر ترخیص فوری کالا برای شما اهمیت دارد، حتماً راجع به شرایط و مدارک لازم تحقیق کنید و مطمئن شوید که تمامی آن‌ها را برای تحویل گمرک در اختیار دارید. علاوه بر این ارائه اطلاعات لازم به گمرک نظیر فاکتورهای خرید، بارنامه، گواهی‌های مربوط به کشور مبدا و مقصد، گواهی سازمان استاندارد و سایر اسناد قانونی مربوط به کالا نیز ضروری است.

• پرداخت‌های گمرکی:

حتماً این را می‌دانید که برای ترخیص کالا از بندرعباس باید هزینه‌های گمرکی مربوط به واردات را پرداخت کنید. این هزینه‌ها عبارتند از گمرک بندری، مالیات و عوارض و سایر هزینه‌های مرتبط با واردات، نرخ این هزینه‌ها بر اساس نوع کالا و قوانین گمرکی متغیر خواهد بود.

• بازرسی کالا:

یکی دیگر از مهم‌ترین شرایط ترخیص کالا از گمرک بندرعباس بازرسی برخی از کالاها است. البته شرایط بازرسی برای تمام کالاها یکسان نیست؛ اما هدف اصلی آن بررسی صحت اطلاعات و مطابقت آن با مدارک ارائه شده است. علاوه بر این، بررسی کیفیت و تطابق آن با استانداردها و قوانین مربوطه نیز از مهم‌ترین مسائلی است که گمرک بندرعباس نسبت به آن حساسیت بالایی دارد.

• رعایت مقررات و محدودیت‌ها:

به طور کلی برای واردات برخی از کالاها به بندرعباس محدودیت‌هایی وجود دارد که اکثر تجار با سابقه از آنها اطلاع دارند اما اگر به تازگی وارد دنیای تجارت شده‌اید سعی کنید اطلاعات خود را راجع به محدودیت‌های قوانین و مقررات تجارت بین‌الملل در رابطه با واردات برخی از کالاها افزایش بدهید و مطمئن شوید که محموله‌ای که قصد واردات آن به ایران را دارید، جز کالاهای ممنوعه نباشد. علاوه بر این برخی از محدودیت‌های بهداشتی و استانداردهایی که تولید کنندگان کالا در کشور مبدا ملزم به رعایت آن هستند نیز برای گمرک بندرعباس اهمیت بسیار زیادی دارد؛ و مطمئناً برای ترخیص کالا از بندرعباس نیازمند ارائه مجوزهای لازم در این زمینه هستید.

• ارائه مستندات لازم بعد از ترخیص کالا:

بعد از ترخیص کالا باید مستندات مربوط به ترخیص را به گمرک بندرعباس تحویل بدهید. این مستندات شامل گواهی‌های اداری، رسید ترخیص و سایر اسناد مربوط به فرایند ترخیص کالا از گمرگ بندرعباس است.

توجه داشته باشید که موارد ذکر شده تنها بخشی از شرایط ترخیص کالا از بندرعباس است. در نظر گرفتن محدودیت‌ها و مدارک لازم برای ترخیص کالاهای مختلف، ممکن است در موارد جزئی با یکدیگر تفاوت داشته باشند. پس بهتر است در این زمینه از مشاوران و وکلای متخصص در حوزه تجارت و ترخیصات گمرکی کمک بگیرید.

bnd51

مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرگ بندرعباس

فاکتور خرید: فاکتور خرید جز مهمترین مدارک لازم برای ارائه به گمرک بندرعباس است. این فاکتورها اطلاعاتی نظیر نام و آدرس فروشنده، نام و آدرس خریدار و جزئیات مهمی مانند تعداد، واحد، قیمت، مقدار کالا و مبلغ کل را در بر می‌گیرند.

ارائه بارنامه: بارنامه یک مدرک بسیار مهم و ضروری است که توسط شرکت حمل و نقل بین‌المللی صادر می‌شود و اطلاعات دقیقی راجع به نحوه حمل و نقل از مبدا تا مقصد، شماره بارنامه، نام حامل، توضیحات بار و بسیاری از جزئیات ضروری دیگر ارائه می‌دهد.

بیل لادینگ(Bill of Lading): بیل لادینگ نیز مدرکی است که توسط شرکت حمل و نقل دریایی صادر می‌شود و مانند بارنامه جزئیات دقیقی مانند اطلاعات حمل و نقل کالا از مبدا به مقصد، شماره بیل لادینگ، نام حامل، توضیحات بار و بسیاری از جزئیات ضروری دیگر را در بر دارد.

گواهی مبدا: گواهی مبدا یکی دیگر از مهم‌ترین مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس که توسط مقامات مربوطه در کشور مبدا صادر می‌شود. معمولاً این مدرک به صورت گواهی اصالت و تایید صادرات ارائه می‌شود.

گواهی استانداردهای بهداشتی: برخی از کالاهای وارداتی برای ترخیص به گواهی استانداردهای بهداشتی احتیاج دارند گواهی‌ها توسط سازمان‌ها و نهادهای مربوطه در کشور مبدا صادر می‌شوند و تایید کننده مطابقت کالا با استانداردها و مقررات بهداشتی کشور مقصد هستند.

ساعت کار گمرک بندرعباس

گمرک بندرعباس به عنوان شاهرگ حیاتی واردات به ایران نقش مهمی در ترخیص کالاهای وارداتی و صادراتی و مسئولیت انجام امور گمرکی را بر عهده دارد. ساعت کاری گمرک شنبه تا پنجشنبه ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۲ ظهر است. و روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل است.

آدرس: بندرعباس، جاده بندرعباس

شماره تماس: ۰۷۶۳۳۵۱۴۴۷۰

گمرک های بندر عباس

1. گمرک شهید رجایی

آدرس: بندرعباس، مجتمع بندری شهید رجایی

شماره تماس: ۰۷۶۳۳۵۱۴۰۰۱

2. گمرک باهنر

آدرس: بندرعباس، بلوار پاسداران، میدان قائم، اداره گمرک شهید باهنر

شماره تماس: ۰۷۶۳۳۵۱۳۲۹۳

3. گمرک منطقه ویژه اقتصادی کشتی‌سازی خلیج فارس:

شماره تماس: ۰۷۶۳۲۵۷۱۰۶۵

4. گمرک قشم

آدرس جزیره قشم، میدان ژئوپارک، انتهای بلوار پژوهش

شماره تماس: ۳۵۲۴۴۳۹۷

گمرک های بندرعباس

هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در تعیین هزینه نهایی ترخیص، ارزش کالا است. ارزش کالا بر اساس قیمت خرید، هزینه حمل و نقل، بیمه و سایر هزینه‌های جانبی مشخص می‌شود. نوع کالا نیز در تعیین هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس تاثیرگذار است. برخی از کالاها دارای مالیات و عوارض ویژه هستند؛ که ممکن است هزینه ترخیص را افزایش دهند.

هزینه ترخیص کالا از گمرک بسته به نرخ گمرک نیز متغیر خواهد بود. گمرک‌های مختلف بندرعباس ممکن است بر اساس سیاست‌های گمرکی و تغییرات قوانین، هزینه‌های متفاوتی را از شما دریافت کنند. در برخی از موارد هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس خدمات دولت نظیر ارائه مجوزها و گواهی‌های لازم و هزینه‌های مربوط به بهداشت و بهره‌برداری را نیز در بر می‌گیرد.

جمع‌بندی

بخش بزرگی از دغدغه تجار در واردات کالا از کشورهای خارجی به ترخیص کالا از گمرک بندرعباس مربوط می‌شود. به طور کلی ترخیص کالا از گمرک‌های مختلف بندرعباس شرایط و ضوابط ویژه‌ای دارد که هر تاجر بین المللی باید از آنها اطلاع داشته باشد. یکی از مهمترین مواردی که پیش از واردات کالا باید به آن توجه داشت، مدارک و مستندات لازم برای ارائه به اداره گمرک است. آماده سازی این مدارک و کسب اطلاعات راجع به واردات کالاهای ممنوعه به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن کالای مورد نظر خود را از گمرک ترخیص کنید.

شاید این مقاله را دوست داشته باشید: مراحل ترخیص کالا از صفر تا صد

مقاله را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *