واردات ماشین‌آلات صنعتی از چین

واردات ماشین‌آلات صنعتی از چین

واردات ماشین‌آلات صنعتی از چین

واردات ماشین‌آلات صنعتی از چین بخش عمده­ا ی از واردات ما را به خود اختصاص داده است. کشور چین اولین کشوری است که بازرگانان برای واردات به سراغ  آن می­روند. همان‌طور که می­دانید چین کشوری است که در دهه­های اخیر در حوزه اقتصاد رشد بی‌سابقه‌ای را  تجربه کرده است. این موضوع به دلیل تولیدات وسیع و گسترده کشور چین و صادرات آن به سایر کشورهای دنیا اتفاق افتاده است. فروش این محصولات  توانسته پول­های عظیمی به اقتصاد چین تزریق کند که باعث رشد و پیشرفت  اقتصاد این کشور شود.  از عوامل افزایش تولیدات در چین می­توان  به برنامه­ریزی صحیح و مدون  توسط مدیران و دولتمردان چینی و تکیه بر نیروی کار متعهد و فراوان چینی و همچنین منابع طبیعی فراوانی که در چین وجود دارد اشاره کرد. کشور چین با استفاده از برترین دانش­ها و تکنولوژی‌های بروز دنیا اقدام به تولید ماشین­آلات سبک‌وسنگین می‌کند. این ماشین­آلات از ماشین­های بسته‌بندی قرص گرفته تا خط تولیدهای بزرگ و سنگین همه را شامل می­شود. امکان تولید بسیاری از این ماشین­آلات در کشور ما وجود ندارد. این موضوع بیشتر به دلیل تحریم­های ظالمانه­ای است که علیه ایران وجود دارد. ازاین‌رو ما نمی‌توانیم اقدام به خرید قطعات موردنیاز از کشور­های اروپایی و آمریکایی  برای ساخت کنیم و همچنین دانش و تجربه کافی برای تولید این ماشین­آلات را نداریم. ازاین‌رو اقدام به واردات این کالا از چین می­کنیم.

مراحل واردات ماشین¬آلات

چرا واردات ماشین‌آلات صنعتی از چین و مزایای واردات دستگاه از چین چیست؟

 • مهم‌ترین دلیل این موضوع این است که به دلیل تحریم­ های خصمانه علیه ایران، ما قادر به روابط تجاری با بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی نیستیم و دامنه ارتباطات ایران در حوزه تجارت بسیار محدود و کوچک شده است. کشور چین از محدود کشورهایی بود که روابط دیرینه دوستانه خود با ایران را حفظ کرد و از تحریم­ها تبعیت نکرد و روابط تجاری خود را با ایران حفظ کرد.
 • دلیل دیگر این موضوع این است که چینی­ها به دلیل رشد اقتصادی که داشته­اند توانسته­اند ماشین­های تولیدی و دانش خود را در این زمینه بروز کنند. این کشور قادر به تولیدات این ماشین­­آلات با کیفیتی مطلوب و متناسب با استانداردهای جهانی است. این در حالی است که بسیاری از کشورهای آسیایی دیگر اقدام به تولیدات ماشین­آلات می‌کنند؛ اما کیفیت محصولات چینی را ندارد.
 • امکان سفارشاتی کردن ماشین­آلات صنعتی در چین یکی دیگر از مزایای واردات از چین است. شما می­توانید برای سفارش این محصولات از تولیدکننده چینی بخواهید ماشین­آلات سفارشاتی برایتان تولید کند. در این صورت شما کالایی مطابق با نیاز خود دارید.
 • دلیل دیگری که بازرگانان را برای واردات ماشین­آلات به سمت کشور چین سوق می­دهد قیمت ارزان و مقرون­ به­ صرفه­ای است که این ماشین‌آلات در کشور چین دارند. دلیل ارزان بودن کالاهای چینی این است که وجود نیروی کار فراوان در چین باعث شده دستمزدها که یکی از مهم‌ترین عوامل در محاسبه قیمت تمام شده یک محصول است به‌شدت کاهش یابد. کاهش دستمزدها به کاهش قیمت تمام شده یک محصول می­انجامد. از دیگر عوامل برای ارزان بودن کالاهای چینی می‌توان به نرخ پایین ضایعات تولیدات چینی اشاره کرد. هنگامی که در تولید یک کالا ضایعات آن تولید نرخ پایینی داشته باشد هزینه تولید کاهش میابد و به دنبال آن قیمت کالا نیز کاهش میابد. عوامل زیر دلیلی برای پایین بودن نرخ ضایعات در تولیدات چینی هستند.
 • استفاده از بهترین و به‌روزترین دستگاه­های صنعتی در امر تولید
 • استفاده از به‌روزترین و جدیدترین دانش و تکنولوژی در حوزه تولیدات
 • نیروی کار ساعی و متعهد

مشکل واردات ماشین‌آلات صنعتی از چین و راه‌حل آن

یکی از مشکلاتی که بر سر راه واردکنندگان ماشین­آلات سبک‌وسنگین صنعتی وجود دارد نیاز به سرمایه بالا برای این واردات است. برخی از واردکنندگان جهت برآورد نیاز کارخانه خود اقدام به واردات می­کنند. اما برخی دیگر از واردکنندگان تنها جهت کسب سود قصد  به واردات ماشین­آلات می­کنند. توصیه ما به کسانی که صرفاً جهت کسب سود قصد پرداختن به این امر را دارند و سرمایه هنگفت اینکا را ندارند  این است که به­جای واردات خود  ماشین­آلات به واردات قطعات و لوازم‌یدکی این ماشین­آلات اقدام کنند. البته برای این کار ابتدا باید بازاریابی خوبی انجام دهند و سپس با همکاری یک شرکت بازرگانی معتبر مانند شرکت بازرگانی مهرآیین بکر (KMB Trade)  اقدام به این کار کنند.

چرا واردات ماشین¬آلات چین

مراحل واردات ماشین‌آلات صنعتی از چین و برای واردات ماشین آلات خط تولید چه مجوز هایی نیاز است؟

برای واردات ماشین­آلات باید مراحلی را  بیشتر از واردات کالاهای دیگر پشت سر بگذارید و مجوزهای لازم برای این کار را داشته باشید. ما به بررسی این  مراحل اضافه برای واردات ماشین­آلات  می­پردازیم و مجوزها و مدارک لازم برای این کار را به شما می‌گوییم.

 1. داشتن جواز برای فعالیت یک واحد تولیدی و گواهی­ های موردنیاز

واحدهای تولیدی برای واردات ماشین­آلات باید مدارک،  مجوزها و گواهی­های مربوط به واحد تولیدی خود از قبیل جواز تأسیس، پروانه بهره‌برداری، مدارک شناسایی و … را تسلیم اداره گمرک و سازمان­های مربوطه کنند تا بررسی و کنترل شود. این ادارات باید بررسی و تأیید کنند که واحد تجاری مذکور قانوناً در عرصه تولید فعال است. در غیر این صورت ترخیص از گمرکات کشور با مشکلات عدیده­ای روبرو می­شود که ترخیص ماشین­آلات شما را به تعویق می­اندازد.

 1. ارزش­گذاری ماشین­آلات صنعتی

ماشین­آلات صنعتی برای کسب اجازه ورود به کشور باید ارزش­گذاری و تأیید کیفیت شوند. برای این کار باید کلیه مشخصات دستگاه و گواهی­های بازرسی کیفی آن توسط واردکننده به دستگاه­های نظارتی

تحویل داده شود تا  اولویت واردات این ماشین­آلات بررسی شود و تعرفه مالیاتی آن نیز مشخص گردد.

درصورتی‌که شخصی خواهان واردات ماشین­آلات دست‌دوم و مستعمل باشد باید کلیه اطلاعات دستگاه اعم از سال تولید، کشور سازنده، کارکرد دستگاه و … را به ارگان­های مربوطه ارائه دهد. کیفیت این ماشین­آلات باید قابل‌قبول باشد و توانایی کارکرد آنها باید تأیید شود تا جواز ورود به کشور را صادر کند. ورود ماشین‌آلات دست‌دوم هزینه­ های گمرکی متفاوتی دارد که به عوامل مختلفی بستگی دارد. البته باید بگوییم که ترخیص دستگاه­ های دست‌دوم بسیار سخت­تر از دستگاه ­های نو است.

از الزامات امر واردات داشتن کارت بازرگانی است. شما باید از سازمان توسعه تجارت کارت بازرگانی خود را دریافت کرده باشید تا بتوانید مبادرت به واردات کالا بکنید. در مورد واردات ماشین­آلات کارت بازرگانی می­تواند برایتان سودمندتر بوده و معافیت مالیاتی نیز برایتان به همراه آورد. برای دریافت معافیت مالیاتی شما پس از واردات کالا. درخواستتان را به همراه مدارک موردنیاز از جمله پروانه بهره­برداری و… به وزارتخانه مربوطه تحویل داده و از وزارتخانه مجوز مالیاتی می­گیرید و تحویل گمرک می­دهید.

همکاری با شرکت­ های بازرگانی

دلایل همکاری با شرکت بازرگانی معتبر برای واردات ماشین‌آلات صنعتی از چین

کسانی که می­خواهند اقدام به واردات کالا کنند باید به‌خوبی بدانند که واردات کالا یک موضوع بسیار تخصصی است که اگر با دانش و تجربه کافی همراه نشود می‌تواند زیان­ها و ضررهای هنگفتی برایشان داشته باشد. از کمترین این زیان­ها ازدست‌دادن سرمایه­ آنها می­تواند باشد. افراد بسیاری را مشاهده کرده­ایم که بدون کسب دانش و داشتن تخصص صرفاً به دلیل داشتن سرمایه هنگفت اقدام به واردات کالا کرده­اند و چون از قوانین بین­المللی و یا ایران و چین اطلاعاتی نداشته­اند ناخواسته قوانین را نقض کرده­اند و در چنگال قانون اسیر شده­اند.  این افراد هم سرمایه خود را ازدست‌داده‌اند و هم  مجبور به تحمل زندان و یا پرداخت جریمه­های سنگین نیز شده­اند؛ بنابراین مبادرت به امر واردات و صادرات کار هرکسی نیست. اما سود بالایی که دارد عده­ای از تجار را برای این کار وسوسه و ترغیب می­کند. این افراد برای اینکه گرفتار عواقب نابلدی خود در امر واردات و صادرات نشوند باید با شرکت­های معتبر و باتجربه­ای که در این زمینه فعالیت می‌کنند همکاری کنند. اما چرا نباید به هر شرکت بازرگانی اعتماد کنید و یا خود اقدام به این کار کنید.

 • عدم آگاهی از دانش تخصصی واردات و صادرات

شرکت­های کوچک و ناموفقی که خالی از افراد متخصص هستند از بازار­های تولیدات در چین آگاهی ندارند. در مورد قوانین تجاری چین به‌خوبی نمی­دانند و یا اطلاعات به‌روزی از قوانین گمرکی ایران  ندارند. این شرکت­ها اگر اقدام به واردات و یا صادرات کالا کنند حتماً دچار مشکلات خاص و عدیده­ای می­شوند؛ بنابراین بهتر است که واردات و صادرات خود را به دست افراد کاربلد بسپارید که در شرکت­های مطمئن و معتبر در حال فعالیت هستند.

عدم توانایی در ارتباط‌گیری

 • عدم توانایی در ارتباط‌گیری با چینی­ ها

ارتباط‌گیری با چینی­ها صرفاً به منزله صحبت‌کردن نیست شما باید از طریقه معامله کردن با چینی­ها به‌خوبی مطلع باشید؛ بنابراین تنها  دانستن زبان چینی برای ارتباط‌گیری و معامله کردن با چینی­ها کافی نیست. هرچند که بسیاری از شرکت­های کوچک افرادی را به استخدام درنیاورده‌اند که به زبان چینی مسلط باشند. برای معامله کردن با چینی­ها نیاز است که  با روحیات چینی­ها و روش معامله کردن آنها  برای ارتباط‌گیری درست با آنها آگاهی داشته باشید.

 • عدم آگاهی از کد تعرفه درست

برخی از شرکت­های وارداتی کوچک به دلیل بی‌تجربه بودن و به دلیل  اینکه آگاهی کاملی از کد تعرفه هر دستگاه ندارند در شناسایی کد تعرفه برای واردات اشتباه می‌کنند. همان‌طور که می­دانید تعیین  تمامی هزینه­های گمرکی و هزینه­های مربوط به ترخیص کالا و همچنین مزایایی مانند معافیت­ها بر اساس کد تعرفه صورت می­گیرد. هنگامی که در تشخیص این کد اشتباهی صورت گیرد تبعات جبران­ناپذیری می­تواند برای خریدار و شرکت واردکننده به همراه داشته باشد. به جز هزینه­های اضافی که به صاحب کالا تحمیل می­شود. زندان و جریمه­های نقدی می­تواند از دیگر تبعات این اشتباه باشد.

هزینه¬های سنگین سفر به چین

 • هزینه ­های سنگین سفر به چین

درصورتی‌که شخصاً اقدام به واردات کالا از چین بکنید در صورت بروز هرگونه مشکلی که واردات شما را مختل کند مجبور به سفر به چین و پرداخت هزینه­های گزاف برای رفت­وآمد، اقامت در چین و هزینه مترجم هستید. برای جلوگیری از به‌وجودآمدن این هزینه ­ها بهتر است که با یک شرکت بازرگانی مطمئن و معتبر همکاری کنید.

 • عدم توانایی در برآورد هزینه ­های واردات

یکی از کارهای مهم در امر واردات برآورد هزینه­های واردات است. افرادی که شخصاً اقدام به واردات و صادرات کالا می­کنند به دلیل اینکه تجربه کافی در این امر ندارند و از مشکلات احتمالی واردات و صادرات خبر ندارند. نمی‌توانند برآورد صحیحی از هزینه واردات خود داشته باشند. این موضوع باعث به‌وجودآمدن مشکلات زیادی در امر واردات و صادرات می­شود.

 • عدم شناخت از شرکت­های حمل­ ونقل چینی

کالای خریداری شده شما باید برای ارسال به ایران تا بندر و یا فرودگاه توسط شرکت­های حمل­ونقل چینی آورده شود. اگر شخصی  آشنایی خوبی با این شرکت­ها نداشته باشد و شرکت درستی برای جابه­جایی کالا انتخاب نکند باید متحمل هزینه­های بیشتری برای واردات خود شود.

 • عدم شناخت از استانداردهای بین ­المللی کیفیت به­ خصوص در زمینه ماشین­آلات

شما مجاز به واردکردن هرگونه کالایی با هر کیفیت نیستید. کالای وارداتی شما باید حداقل کیفیت­های مورد قبول دولت و حداقل استانداردهای بین­المللی برای آن نوع از کالا را داشته باشد. گاهی به دلیل عدم انطباق در قوانین کیفیت بین چین و ایران کالاهای چینی در باتلاق گمرک ایران گیر می­کنند و ترخیص نمی­شوند. درصورتی‌که کالای وارداتی شما فاقد کیفیت مطلوب و موردنظر برای واردات باشد که در مورد اجناس چینی خیلی هم دور از ذهن نیست  اجازه ورود به داخل کشور را پیدا نمی‌کنید. شاید افراد عادی در تشخیص کیفیت پارچه و یا لباس مشکلی نداشته باشند. اما در مورد ماشین­آلات صنعتی بزرگ و کوچک تشخیص کیفیت آنها یک کار تخصصی است که از عهده هرکسی برنمی­آید؛ بنابراین برای تشخیص کیفیت باید از افراد متخصص در این زمینه کمک گرفت. افراد عادی که شخصاً می­خواهند اقدام به واردات این ماشین­آلات کنند حتماً در این زمینه به مشکل برمی­خورند. پس بهتر است که از یک شرکت بازرگانی کمک بگیرند تا برای ترخیص کالای خود دچار مشکل نشوند.

شرکت بازرگانی مهرآیین بکر(KMB Trade)

باتوجه‌به آنچه گفته شد جهت واردات کالا بهترین کار این است که کارهای وارداتی خود را به یک شرکت بازرگانی معتبر و مطمئن بسپاریم. برای اینکه یک واردات مطمئن و پرسود را تجربه کنید باید از شرکت بازرگانی که قصد همکاری با آن را دارید مطمئن باشید. شرکت بازرگانی مهرآیین بکر شرکتی است که شما با خیال آسوده می­توانید واردات خود را به آن بسپارید. سابقه درخشانی که این شرکت در امر واردات و صادرات کالا دارد شاهدی  بر این مدعا است. این شرکت با به‌کارگیری متخصص­ترین و باتجربه­ترین افراد در امر واردات و صادرات کالا از گام اول شما را یاری کرده و تا آخرین مرحله شما را تنها نمی­گذارد. مشاوره­های این شرکت در امر واردات و صادرات شما را راهنمایی کرده تا وارداتی پرسود را تجربه کنید. خرید کالا از کشور مبدأ، ‌ حمل کالا تا بندر و یا فرودگاه، ‌ کارگو و  ترخیص کالا از گمرک از کارهایی است که این شرکت بازرگانی برای کمک به شما انجام می­دهد.

 

[web_stories title=”true” excerpt=”false” author=”false” date=”false” archive_link=”true” archive_link_label=”واردات ماشین آلات صنعتی از چین” circle_size=”150″ sharp_corners=”false” image_alignment=”left” number_of_columns=”1″ number_of_stories=”5″ order=”DESC” orderby=”post_title” view=”circles” /]
مقاله را به اشتراک بگذارید

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *